Makaslı Panjur

Makaslı Panjur

Panjur mekanizmalarında en çok tercih edilen kontrol sistemlerinin motor ve kontrol üniteleri olmasına karşın, imalat çözümlerinde farklı taleplere göre manuel ve mekanik olarak panjur sistemleri de sunulmaktadır. Mekanik panjurlarda kontrol, lamellerin sarıldığı tamburun baş tarafında bulunan kasnağa, diğer ucu da yaylı makaraya bağlı çeki ipinin sarılması ve bırakılması ile olur.


Motorlu panjurlarda limit swich olduğundan stop noktası ayarlarla belirlenir ancak manuel sistemde en alt sırada bulunan alt etek profiline stoplama mekanizması takılması ile alt nokta duruşu sağlanır. Buna ilaveten panjurlarda redüktör sistemi kullanmakta mümkündür. Makaranın kaldıramayacağı ölçülerde eğer motor uygulaması istenmiyorsa, redüktör yardımıyla panjurun açılmasını ve kapanmasını sağlamak olasıdır. Redüktör tambur başına bağlana dişli takımından oluşur ve bir ara kol yardımıyla aşağı veya yukarı hareket verilir.

Makaslı Panjur Özellikleri

Makaslı açılım seçeneğinde panjur öne doğru yaklaşık 30 derecelik bir açı ile açılım sağlar. Panjur menteşeleri dikme içerisine gizlenmiş durumda imal edilmektedir. Konumun korunması dikme yanlarında yer alan alüminyum makas aksesuarları ile sağlanır.


Makaslı panjurlarda motor mekanizması kullanılmamaktadır. Makasların ileri doğru açık olduğu esnada motorlu panjurlar sağlıklı çalışmaz ve panjuru açmaya – kapatmaya çalışmak panjur sisteminin bozulmasına sebep olmaktadır.

Tasarım ve Kodlama: Diyarsa Yandex.Metrica - Tuncay Panjur Pinterest

Diyarbakır Panjur